A magnézium testünkben az egyik legfontosabb ásványi anyag. A magnézium fele a csontokban, a másik fele az izomzatban és a sejtekben található. Több mint 300 enzim működésében vesz részt, valamint a fehérje-, zsír- és szénhidrát anyagcserében. Szerepe van az ideg- és izomműködésben. A megfelelő magnéziumszint nélkülözhetetlen az idegi ingerületvezetéshez, így az elektrolit egyensúly megbomlása idegrendszeri zavarokat okozhat. Az izmok elernyedéséhez szükséges elem, nélküle az izmok folyamatosan összehúzott állapotban lennének. (Ezzel ellentétben a kalcium összehúzódásra készteti az izmokat, a két ásványi anyag ellentétes funkciót tölt be, mégis egyként dolgoznak.) Részt vesz a csontok felépítésében és a növekedésben. Napi ajánlott bevitele 250-500 mg/nap (gyerekenek 100-200 mg/nap, nőknek 250-350 mg/nap, férfiaknak 400-500 mg/nap).
Hiányára utaló jelek: idegesség, ingerlékenység, enyhe szorongás, fáradtságérzet, alvászavar, erősebb szívdobogás, izomgörcs, zsibbadás. A magnéziumhiány nem a leggyakoribb hiányállapot, de bizonyos betegségek és táplálékok csökkenthetik a szervezet magnéziumszintjét. Ezek:
Szénsavas italok. Ezek az anyagok hozzákötődnek az emésztőcsatornában a magnéziumhoz, így a szervezet nem tudja azt felvenni.
Édesség, cukor. A finomított cukor magnéziumtartalma nulla, sőt fokozza a magnézium kiválasztását a vesén kersztül. Az édes ételeket "anti-tápanyagoknak"-nak is nevezik, mert az emésztés során valójában tápanyagokat fogyasztanak el, így tápanyagveszteséget okoznak. Ezért fontos, hogy olyan tápanyagokat fogyasszunk, amelyek visszadják a szervezetnek az elfogyasztott létfontosságú tápanyagokat. Minél több édes ételt és finomított cukrot tartalmaz valakinek az étrendje, annál valószínűbb, hogy magnézium és egyéb fontos tápanyagok hiányoznak szervezetéből.
Stressz. A stressz magnéziumhiányt okozhat, a megnéziumhiány pedig erősíti a stresszrekaciót.
Kávé, fekete tea, energiaital. A koffein serkenti a vese magnézium kiválasztását, attól függetlenül, hogy mennyi van belőle a szervezetben.
Gyógyszerek. Bizonyos gyógyszerek csökkentik a szervezet magnéziumszintjét. Ilyenek a vízhajtók, szívgyógyszerek, fogamzásgátlók. Ezeknek a gyógyszereknek a szedésénél kiemelt figyelmet kell fordtani a megfelelő magnézium bevitelre.
Alkohol. Az alkohol hasonlóan hat, mint a vízhajtó. Serkenti a magnézium kiválasztódását a vesén keresztül, így csökkenti a sejtek számára elérhető magnézium mennyiségét. Az alkoholisták 30%-nál magnéziumhiányt állapítottak meg.
Kalciumkészítmény, ami nem tartalmaz magnéziumot. Alacsony magnéziumbevitel mellett a kalciumpótlás csökkenti a magnézium felszívódását és visszatartását, viszont a megnéziumpótlás javítja a szervezet kalcium beépülését a szervezetbe.
Idősebb kor. 55-60 év feletti életkorban a magnéziumigény megnövekszik. Ráadásul idősebb korban a magnézium-anyagcsere is romlik, a gyomor-béltraktusban és a vesében bekövetkező változások miatt, így kevesebb magnézium szívódik fel és épül be a szervezetbe. Ennek egyik fő oka, hogy idősebb korban az emésztőrendszerben általában alacsonyabb a gyomorsavszint, amely csökkenti az ásványi anyagok biológiai felhasználhatóságát.
A magnéziumot bevihetjük szervezetünkbe táplálékokkal (olajos magvakkal, zöldségfélékkel, gyümölcsökkel, hüvelyesekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, ásványvízzel) és táplálék kiegészítőkkel (pl. tabletta, pezsgőtabletta).
Túladagolás nagyon ritkán fordul elő. Jelei: hányinger, hányás, izomgyengeség, fáradtság, alacsony vérnyomás, szívritmuszavar ritkán szívmegállás.
Fontos, hogy figyeljünk egészségünkre és legyünk tisztában a magnézium egészségre gyakorolt fontos szerepével is.
Forrás: www.interherb.hu, www.organity.hu, www.welnesscafe.hu
B. A.
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!